Tutaj jesteś

Choroby oczu XXI wieku

29 października 2021 Zdrowie Choroby oczu XXI wieku

Choć ludzie od zawsze borykali się z różnymi chorobami oczu, niektóre schorzenia są dziś bardziej powszechne, niż jeszcze kilka dekad temu. Wynika to z czasów, w których żyjemy. XXI wiek to czas postępu technologicznego, za którym nie zawsze podąża nasz wzrok. To także dłuższe życie, medycyna nie umie jednak powstrzymać wielu procesów starzenia się organizmu, które pogarszają pracę oczu.

Jakie są choroby oczu XXI wieku?

XXI wiek to okres, kiedy intensywnie korzystamy z ekranów komputera, tabletów, smartfonów. Nic dziwnego, że nasze oczy ulegają podrażnieniu, czego efektem jest zespół suchego oka. W codziennym życiu łatwo natknąć się także na różne alergeny, wirusy czy bakterie, które prowadzą do zapalenia spojówek. Dość powszechnym problemem jest również jęczmień, który powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego. Osoby starsze są z kolei narażone na takie schorzenia jak jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Choć medycyna stoi na wysokim poziomie, nie zawsze umie ona powstrzymać rozwój tych chorób. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu

Jak unikać chorób oczu?

Choroby oczy to problem, który może dotknąć każdego z nas. Można jednak minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim należy dbać o higienę oczu i nie dotykać ich brudnymi rękami. W miarę możliwości trzeba unikać czynników drażniących i wywołujących alergię jak np. sierść zwierząt, kurz czy pyłki kwiatów. Należy ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera czy telefonu, ważne jest także to, aby w czasie korzystania z urządzeń elektronicznych robić regularne przerwy. W słoneczne dni należy chronić oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych. W przypadku osób z wadami wzroku dobrze jest sięgnąć po dobrej jakości soczewki kontaktowe. Przykładowo, marka Acuvue oferuje soczewki, które są wykonane z miękkich i przepuszczających tlen materiałów, zawierają składnik nawilżający oraz chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV (więcej na Acuvue.pl). Osoby starsze powinny regularnie wykonywać badania wzroku, aby w razie jakichkolwiek problemów, szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

XXI wiek to okres postępu. Niestety, cierpią na tym często nasze oczy. Dlatego tak ważne jest to, aby o nie dbać. Przede wszystkim należy uważać na to, aby ich zbytnio nie nadwyrężać. Długotrwała praca przed komputerem powinna zawierać przerwy. Oka nie warto trzeć i dotykać brudnymi rękami, ponieważ sprzyja to zakażeniom. Po osiągnięciu 40 roku życia najlepiej udawać się na regularne wizyty kontrole u okulisty.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Choroby oczu XXI wieku

Choroby oczu XXI wieku

29 października 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?