Tutaj jesteś

Dowiedz się, czym różni się pożyczka od kredytu

27 maja 2022 Lifestyle


Pytani o to, czym różni się pożyczka od kredytu, często nie jesteśmy w stanie szybko udzielić prawidłowej odpowiedzi. Winę za taki stan rzeczy można, przynajmniej częściowo, przypisać mediom, które mają tendencję do stosowania obu terminów zamiennie. Tymczasem, choć każdy kredyt jest pożyczką, nie każda pożyczka automatycznie jest kredytem. Warto poznać więc podstawowe różnice pomiędzy oboma terminami, zwłaszcza że pociągają one za sobą określone reperkusje dla klientów.

Jak udziela się kredytów i pożyczek?

Staranie się o kredyt jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy chcemy zostać klientami banków i instytucji SKOK. Oznacza to, że kredyty znajdują się pod ścisłym nadzorem państwa. Przez lata utrzymywano, że wpływa to na wyższy poziom bezpieczeństwa, choć dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno kredyty, jak i pożyczki mogą wiązać się ze sporym ryzykiem, jeśli nie zaciąga się ich w przemyślany sposób. Warto zwrócić też uwagę na to, że kredyt, ściśle obwarowany przepisami, jest wsparciem, o które zwykle należy starać się dłużej niż o pożyczkę. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że banki muszą być dość restrykcyjne. Jedna z podstawowych różnic związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek dotyczy samej zdolności kredytowej. Ta, w przypadku kontaktów z bankami, musi być nie tylko wysoka, ale również udokumentowana. Banki wykazują się też dużą wnikliwością podczas jej sprawdzania. Często to właśnie starając się o kredyt dowiadujemy się, że mamy nieuregulowane kwestie finansowe. W przeciwieństwie do kredytu, pożyczki może udzielić nam każdy. Przywykliśmy już do tego, że staramy się o nie w firmach nazywanych czasem parabankami, warto jednak pamiętać, że prawo daje taką możliwość również osobom fizycznym. Także sama szansa na uzyskanie pożyczki jest większa niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Można uzyskać ją szybciej, nie ma też konieczności spełniania wygórowanych wymogów formalnych. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z rozwiązaniem dla każdego. Każda firma pożyczkowa może ustalić swój własny sposób weryfikowania zdolności klientów do spłacania zobowiązań. Przeważnie zasady nie są tak surowe jak te, z którymi mamy do czynienia w odniesieniu do banków. Celem firm udzielających pożyczek jest jednak zarobek, należy więc liczyć się z tym, że osobie zadłużonej trudniej będzie o wsparcie finansowe, w tym zwłaszcza takie, które jest przyznawane na preferencyjnych warunkach. Więcej informacji znajdziesz na stronie kredytowa-zdolnosc.pl

Co jest lepsze – kredyt czy pożyczka?

Świadomi istnienia różnic pomiędzy kredytami oraz pożyczkami, zwykle nie potrafimy oprzeć się pokusie zadania pytania o to, która z opcji jest, w związku z tym, tą bardziej atrakcyjną. Nietrudno jednak domyślić się, że odpowiedź na nie jest trudna. Nie da się jednoznacznie wskazać na rozwiązanie ciekawsze. Każdą ofertę należy rozpatrywać więc indywidualnie. Bywają pożyczki przyznawane na wyjątkowo korzystnych zasadach i kredyty oprocentowane tak wysoko, że trudno nam uwierzyć, że jest to możliwe w świetle prawa bankowego. Oczywiście, analizy ofert nie musimy przeprowadzać samodzielnie. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju rankingi popularności produktów finansowych, porównywarki oraz kalkulatory. Każde ze wspomnianych narzędzi ma swoje wady i nawet ich twórcy często przypominają, aby traktować tego rodzaju rozwiązania wyłącznie jako pomoc. Warto jednak skoncentrować się na zawartych w nich informacjach, bo te mogą okazać się naprawdę pomocne. Wybór konkretnej formy wsparcia można też uzależnić od szybkości jego udzielenia oraz od tempa, w jakim ma nastąpić wypłata środków.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?