Tutaj jesteś

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

9 czerwca 2021 Dom i Ogród Jak odnowić meble kuchenne z okleiną

Przeprowadzając generalny remont kuchni, w kosztorysie ujmujemy zwykle wymianę mebli. Przecież wszystko ma być nowe i lśniące. O ból głowy przyprawia nas cena zabudowy, która niejednokrotnie oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy – w zależności od wielkości kuchni oraz funkcji, jakie meble mają spełniać. A tymczasem jest znacznie tańszy sposób na nadanie kuchni nowego blasku. Wystarczy meble odnowić. Jak to zrobić, gdy szafki pokryte są okleiną?

Malowanie

Najpowszechniejszym sposobem na przywrócenie meblom pożądanej estetyki jest ich pomalowanie. Tak, dotyczy to również frontów okleinowanych. Trend nadawania nowego życia starym przedmiotom jest nie tylko oszczędny, ale także ekologiczny. Do tego typu zachowań zachęcają zwolennicy filozofii „zero waste”, która szczególnie w ostatnich latach nabrała ogromnego znaczenia. Dlaczego z niej nie skorzystać?

Aby odnowić meble z okleiną, wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych artykułów. Potrzebne będą: preparat do dokładnego odtłuszczenia powierzchni, farba podkładowa, farba kryjąca oraz wałki i pędzle. W zakupach pomoże pożyczka pozabankowa. Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest dokładne wyczyszczenie frontów, przede wszystkim z zalegającego tłuszczu. Następnie nakłada się farbę podkładową, a po jej wyschnięciu – kryjącą, czyli wierzchnią. Pamiętajcie o dokładnym i powolnym malowaniu, by powierzchnia frontów była gładka i jednolita.

Okleina na okleinę

Innym rozwiązaniem, równie często stosowanym, jest zakup specjalnej okleiny. Wystarczy na odtłuszczoną powierzchnię przykleić materiał, by w kilka minut uzyskać pożądany efekt estetyczny. Z tym sposobem wiąże się jednak pewien problem. Nie zawsze przecież precyzyjnie uda się nałożyć pokryty klejem materiał, a poza tym mogą pojawić się pęcherzyki powietrza, które zepsują wygląd starych – nowych szafek. Eliminacja tego rodzaju mankamentów jest prosta. Okleinę nakładamy na uprzednio namoczoną powierzchnię, a po dopasowaniu, nadmiar wody usuwamy za pomocą rakli, czyli specjalnego przyrządu z gładkim ostrzem.

Niezależnie z której z zaproponowanych metod skorzystacie, warto – oprócz odnowienia frontów – zadbać także o wymianę uchwytów i klamek meblowych. Korzystając z pożyczki pozabankowej, zainwestujcie w zakup nowoczesnych i pasujących do nowej zabudowy uchwytów. Można je bez trudu kupić w sklepach meblowych oraz w marketach budowlanych. Dostępne są zarówno wersje klasyczne, jak i minimalistyczne – pozbawione elementów dekoracyjnych.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?