podkwadratem.pl

Blog ogólnotematyczny

komora hiperbaryczna
Zdrowie

Kto powinien skorzystać z komory hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna – wiele osób słyszało o czymś takim, ale nie każdy wie, co to takiego jest. Jest to urządzenie, które wykorzystuje się w tlenoterapii. Tlenoterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem. Najczęściej w komorze hiperbarycznej leczy się osoby zatrute tlenkiem węgla i z oparzeniami. Kto może korzystać z komory hiperbarycznej? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Po co stosuje się zabiegi w komorze hiperbarycznej?

W komorze hiperbarycznej pacjent zostaje poddany leczeniu tlenem pod zwiększonym ciśnieniem. Terapia tlenowa na ma celu przyspieszenie procesów gojenia różnego rodzaju ran i wielu innych schorzeń. Jest to także miejsce, do którego wysyłane są osoby w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Są to sytuacje, w których osoba zatruła się czadem, nagle ogłuchła lub dostała ostrego niedokrwienia tkanek miękkich.

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa różnie w zależności od zaleceń lekarza. Jest to czas od 45 do 90 minut. Komora jest szczelnie zamknięta. Zaraz po wejściu ciśnienie jest stopniowo podwyższane i potem utrzymywane na stałym poziomie. Pod koniec zabiegu obniża się je do poziomu ciśnienia atmosferycznego.

Jak przebiega zabieg w komorze hiperbarycznej?

W początkowej fazie komora wypełnia się sprężonym powietrzem. Ciśnienie zazwyczaj jest 2,5 razy większe od atmosferycznego. W tym czasie w komorze panuje hałas i pacjent czuje ciepło. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń personelu, który po kolei wyjaśnia, jak należy się zachować w danym momencie. A na początku należy wyrównać ciśnienie w uszach. Podczas pobytu w komorze pacjent oddycha w 100% tlenem. Zazwyczaj trwa to około 60 minut z jedną lub dwoma przerwami kilkuminutowymi. Pod koniec zabiegu ciśnienie jest zmniejszane. W tym czasie w komorze panuje hałas oraz uczucie chłodu. Jeden zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów. Aby komora hiperbaryczna pomogła, musi być używana regularnie w określonym okresie czasu według zaleceń lekarza.

Jak przygotować się do zabiegu w komorze hiperbarycznej?

Na zabieg pacjent musi przynieść bieliznę lub dres. Może to być również piżama i skarpetki. Najważniejsze jest to, aby była to odzież wykonana w 100% z bawełny. Biżuteria musi zostać zdjęta i zostawiona poza komorą. W trakcie zabiegu można poczytać książkę lub gazetę. Ciśnienie jest zwiększane bardzo powoli, dlatego nie jest to odczuwalne i jedynie nieprzyjemne uczucie w uszach może się pojawić.

Cały czas operator komory utrzymuje z pacjentem kontakt wzrokowy i dźwiękowy. Z komory nie mogą korzystać kobiety w ciąży, osoby chorujące na padaczkę, rozedmę płuc, astmę, zaćmę i obrzęk płuc. Zabronione jest wejście do komory dla osób posiadających rozrusznik serca, mających zapalenie zatok, gorączkę i zakażenie górnych dróg oddechowych.

Komora hiperbaryczna – wskazania do korzystania

Zabieg w komorze hiperbarycznej w Warszawie lub innym polskim mieście jest nieinwazyjny i może być przeprowadzony u dzieci i dorosłych. Osoby, które zatruły się tlenkiem czadu, poddawane są tlenoterapii. Także pacjenci, którzy doznali oparzeń termicznych lub nagle ogłuchły, poddawani są zabiegom w komorze hiperbarycznej.

Kto jeszcze powinien skorzystać z zabiegów? Wskazane jest korzystanie dla osób z martwiczym zakażeniem i ostrym niedokrwieniem tkanek miękkich, z przewlekłymi chorobami skóry i chorymi na choroby zapalne i choroby związane z niedotlenieniem tkanek. Tlenoterapia przyspiesza także powrót do zdrowia osób po przebytych zabiegach chirurgicznych.