Włosy można koloryzować za pomocą różnych środków, najczęściej jednak wybierane są farby. Są one bardziej trwałe niż szampony koloryzujące czy szamponetki, a także łatwo dostępne, w wielu kolorach i odcieniach. Jakie farby wybierać?
Lepiej unikać tanich
Kobiety decydujące się na samodzielną koloryzację najczęściej zaopatrują się w farby do włosów w drogerii, wybierając najtańsze dostępne produkty. Nie jest to jednak niestety najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy ma się słabe lub zniszczone włosy. Jak można się spodziewać, niska cena oznacza kiepskiej jakości składniki, więc nawet jeśli farba dobrze spełni swe zadanie, równomiernie pokrywając włosy i da trwały efekt, należy liczyć się ze zniszczeniem włosów. Doskonale byłoby zatem wybierać droższe, lepsze preparaty, a najlepiej – stawiać na farby profesjonalne. Są one dostępne na przykład w internecie i choć mogą kosztować więcej, bardzo mało lub w ogóle nie niszczą włosów, więc na pewno warto w nie inwestować.
Farba ziołowa – znakomite rozwiązanie
Na rynku nie brakuje też farb ziołowych, które nie zawsze są klasyczną henną. Znaleźć można je w różnych wariantach kolorystycznych – od bardzo ciemnego brązu, nawet po blond (choć oczywiście produkt taki nie rozjaśni włosów). Dostępne są głównie w internecie, a ich najważniejszą zaletą jest fakt, że w ogóle nie niszczą włosów. Mogą je tylko nieco wysuszać, jednak efekt ten szybko mija. Nie ma to nic wspólnego ze zniszczeniem, dzięki czemu nawet częste farbowanie nie daje fatalnych skutków, również w postaci słabych pasm. Co więcej, niektóre farby pogrubiają włosy, co jest wymarzonym rozwiązaniem dla pań mających problem z cienkimi pasmami. Jest to też idealna farba do włosów dla alergików, gdyż nie podrażnia, nie uczula i ogólnie nie daje żadnych niepożądanych skutków.
Wady?
Nie da się ukryć, że stosowanie farb ziołowych zwykle jest znacznie bardziej uciążliwe niż używanie chemicznych preparatów z drogerii. Producenci tych drugich podejmują wiele starań, by oddawać do użytku swych klientek produkty, które nie mają już chemicznego, drażniącego zapachu, nie spływają z włosów i są szybkie w przygotowaniu. Ziołowe farby często trzeba mieszać na długi czas przed ich użyciem i pozostawiać, w dodatku w naczyniach z określonego materiału. Trzeba też dłuższy czas czekać na utlenienie się koloru i uzyskanie ostatecznego odcienia oraz wystrzegać się stosowania kosmetyków chemicznych przy zmywaniu preparatu. To jednak, że nie niszczą włosów, jest najważniejsze i wobec tego wiele kobiet godzi się na wszelkie niedogodności.