Tutaj jesteś

Pergola i inne dekoracje w ogrodzie

20 stycznia 2021 Dom i Ogród pergola w ogrodzie


Chcąc mieć piękny ogród, który zdobi posesję i w którym przyjemnie jest spędzać czas, warto zadbać nie tylko rośliny. Nawet w niewielkim ogrodzie można umieścić różnego rodzaju elementy małej architektury – użytkowe lub dekoracyjne. Na co warto postawić?

Ławki

Ławka zdecydowanie jest elementem, który warto mieć, by móc spędzać czas w otoczeniu roślin, ciesząc oczy ich pięknem i relaksując się dzięki zieleni. Jeśli zaś ogród jest bardzo duży, warto umieścić w nim kilka ławek, w różnych odstępach. Mogą to być elementy z różnych materiałów, ale na pewno lepszym wyborem są naturalne, jak kamień czy, częściej wybierane, drewno.

Pergole

Jeśli posiada się pnące, wijące się rośliny, potrzebujące podpór, pergola w ogrodzie jest niezbędna. Jest znacznie ładniejszym rozwiązaniem niż inne podpory (choć świetnie sprawdzają się też podpory naturalne, na przykład w postaci drzew – posadzone przy nich pnące będzie się po nich pięknie piąć). Z pergolami szczególnie pięknie wyglądają róże, ale warto umieszczać je też przy bluszczach, milinie czy męczennicy.

Altana

Niewielki, zwykle drewniany domek to niezwykle przydatna rzecz w ogrodzie. Służy przede wszystkim spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Można organizować w niej rodzinne spotkania, spożywać posiłki, ale też wykorzystywać na różne sposoby. Niektórzy w altanie wieszają pranie, a inni – przechowują sprzęty ogrodowe. Jest to też świetne, bezpieczne miejsce zabawy dla dzieci, na przykład na czas pracy rodzica w ogrodzie. Niezależnie od przeznaczenia, warto postawić na estetyczną altankę, która doda przestrzeni uroku.

Fontanna

Jest to zdecydowanie luksusowe rozwiązanie, wymagające zadbania o stały przepływ wody, ale jeśli tylko można sobie na to pozwolić, zdecydowanie warto. Fontanna przy tym wcale nie musi być ogromna i imponująca, warianty do prywatnych ogrodów nie są też tak kosztowne jak może się wydawać. Nic tak nie zdobi zaś przestrzeni jak taki element. Płynąca woda świetnie komponuje się z zielenią i niezwykle kojąco wpływa na samopoczucie.

Poidełko dla ptaków

Tego rodzaju elementy wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrodach urządzonych w stylu angielskim czy romantycznym. Pozwalają też oczywiście spełnić rolę użytkową – ptaki chętnie z nich korzystają. Jest to jednak rozwiązanie dobre tylko dla tych osób, które lubią takich pierzastych gości.

Figury

Figurki ogrodowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie. W dużym ogrodzie świetnie sprawdzą się duże posągi, ale nawet w malutkim ogrodzie figurki mogą prezentować się świetnie i być jednocześnie donicami.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?