podkwadratem.pl

Blog ogólnotematyczny

jak wyczyścić dywan sodą
Lifestyle

Jak wyczyścić dywan sodą?

Bardzo trudno jest wyczyścić dywan i równocześnie pozbawić go wszelkiego rodzaju plam oraz brzydkiego zapachu. Dzieje się tak dlatego, że żaden odkurzacz nie jest w stanie porządnie go odkurzyć, a wnikające głęboko w jego tkaninę plamy są bardzo różnorodnego pochodzenia. Domowych sposobów na czyszczenie dywanów jest wiele. Jednym z preparatów. które pomogą w tych pracach jest soda oczyszczona.

Ekologiczne czyszczenie dywanów

Drogie i specjalistyczne środki, przeznaczone do czyszczenia dywanów mogą podrażniać drogi oddechowe i nie zawsze dobrze wpływać na środowisko naturalne. Istnieje kilka domowych sposobów na czyszczenie dywanów. Najbardziej popularny z nich, to wykorzystanie sody oczyszczonej. Przy pomocy tej substancji, można się pozbyć, nie tylko plam i brzydkiego zapachu z dywanu, ale także wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które się w nim zalęgły. Do tych czynności potrzebujemy bardzo dużych ilości sody, dlatego lepiej będzie, gdy kupimy ją w sklepie ze zdrową żywnością, w dużych opakowaniach. .

Jak wyczyścić dywan sodą – krok po kroku

Wszelkie prace czyszczenia dywanu, należy rozpocząć od porządnego odkurzenia go. Następnie trzeba rozsypać na nim porcję sody i pozostawić na kilka godzin. Rozsypana soda powinna tworzyć na dywanie cienką warstwę. Dzięki temu wsiąknie w nią brzydki zapach, a czyszczony dywan zostanie pozbawiony wszelkich plam, nawet tych niewidocznych gołym okiem. Po kilku godzinach należy zebrać sodę odkurzaczem. Dywan odzyska swoją dawną świeżość, będzie wyglądał jak nowy a jego kolory odzyskają blask.
Innym przykładem oczyszczenia dywanu za pomocą sody, jest wcześniejsze polanie plam octem. Taką plamę pozostawia się na kilka godzin a następnie obsypuje się ją sodą. Jest to sposób na wyczyszczenie plam świeżych takich, które dopiero co powstały.

Inne domowe sposoby na czyszczenie dywanów

Soda nie jest jedyną substancją, która pozwala na czyszczenie dywanów z plam. Babcine sposoby, oczyszczania z brudu dywanów, wykorzystują sól, amoniak, kwasek cytrynowy, alkohol, mleko, żółtko, mąkę ziemniaczaną, wspomniany ocet oraz wodę utlenioną. Czasami nawet sami nie wiemy jakie mamy skarby w domu, które pomogą nam pozbyć się różnego rodzaju plam i ekologicznie oczyścić nie tylko dywan.
Każdy sposób jest dobry ale jego ocena powinna być pozostawiona osobie, która z danego sposobu chce skorzystać i sama sprawdzi z jakim skutkiem owo czyszczenie będzie się odbywać. Samodzielne czyszczenie dywanów daje wiele satysfakcji.