Rosnąca świadomość ekologiczna i alarmujące raporty WHO dotyczące emisji gazów cieplarnianych oraz szkodliwych pyłów skłaniają coraz więcej osób do szukania urządzeń grzewczych przyjaznych środowisku. Ogrzewanie gazowe emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż kotły stałopalne, zwłaszcza te o przestarzałej konstrukcji. Warto pamiętać o tym, że brak dostępu do sieci gazowej nie oznacza, że musimy zrezygnować z ogrzewania gazowego! Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazem ze zbiornika LPG.
Ogrzewanie gazowe, kotłem na paliwa stałe, elektryczne czy pompą ciepła – przed takim dylematem stają inwestorzy. W naszej strefie klimatycznej mieszkanie w domu pozbawionym instalacji centralnego ogrzewania nie jest możliwe. Duże znaczenie przy wyborze mają koszty eksploatacji, inwestycji, a także wygoda użytkowania i komfort domowników na co dzień.
Ogrzewanie gazem ze zbiornika LPG. Kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Smog, z którym zmagamy się co roku, to w przeważającej mierze wynik procesów spalania śmieci czy złej jakości paliwa w nieefektywnych kotłach grzewczych, takich jak np. stare węglowe piece zasypowe. Świetną alternatywą dla tego rodzaju ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Nie tylko emituje ono znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery (propan i butan są gazami czystymi chemicznie o prostej budowie molekularnej i nie zawierają żadnych domieszek). Jest także wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ system ogrzewania jest całkowicie bezobsługowy. Nie ma konieczności regulacji kotłów, a tym bardziej dorzucania paliwa, sprzątania i usuwania odpadów spalania.
Ogrzewanie gazem płynnym sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób, które chcą mieć bezobsługowe ogrzewanie a ich budynek nie ma dostępu do przyłącza gazowego (lub musi na nie poczekać np. 2-3 lata). Ogrzewanie gazem LPG jest też dużo tańsze niż olejem opałowym czy kotłem elektrycznym (wyjątek stanowi połączenie kotła elektrycznego z fotowoltaiką). Z tego względu warto zastanowić się nad wyborem alternatywnego dla paliw stałych źródła energii, czyli gazu LPG. Więcej informacji na temat ogrzewania gazem ze zbiornika LGP znajdziesz na https://www.defro.pl/p,264,zbiorniki-lpg-naziemne.html.
Co to jest LPG?
LPG to nic innego jak gaz płynny. Skrót wywodzi się od angielskiej nazwy Liquefied Petroleum Gas, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu skroplony gaz z ropy naftowej. Otrzymuje się go w procesie wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego, a także jako uboczny produkt rafinacji ropy naftowej.
Gaz płynny ma 1,5 razy większą wartość opałową od gazu ziemnego. Ponadto, spalanie gazu jest bezzapachowe w przeciwieństwie do spalania paliw stałych czy oleju opałowego. Co więcej, zbiorniki gazowe mogą być schowane pod ziemią i być praktycznie niewidoczne.
Zbiorniki na LPG. Pamiętaj o niezbędnych wymaganiach technicznych
Jeśli chodzi o umieszczenie zbiornika na LPG należy dostosować się do wymagań technicznych zawartych w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisami, zbiorniki gazu LPG nie mogą być umieszczane w zagłębieniach terenu, miejscach podmokłych i odległości mniejszej niż 5 m od rowów, studzienek lub wpustów kanalizacyjnych. Muszą natomiast być usytuowane poza domem, na terenie działki. Zbiornik LPG może znajdować się na powierzchni terenu, ale gdy zależy nam na estetyce to może też być zakopany w ziemi.