Tutaj jesteś

Sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany w fizjoterapii ogólnorozwojowej

29 marca 2021 Lifestyle Sprzęt rehabilitacyjny

Fizjoterapia to dziedzina, w zakresie której wyróżnia się szereg metod terapeutycznych. Ogólnie rzecz ujmując fizjoterapię dzielimy na fizykoterapię (wykorzystanie bodźców fizykalnych w celach terapeutycznych), terapię manualną (manualne opracowanie tkanek chorobowo zmienionych) oraz kinezyterapię (lecznicze oddziaływanie ruchu i aktywności fizycznej na organizm).

 Zakres fizjoterapii obejmuje miejsce, w którym doszło do urazu czy choroby lub cały organizm w celu ogólnego usprawniania, normalizacji napięć mięśniowych i wspomagania rozwoju ruchowego. Fizjoterapia ogólnorozwojowa obejmuje przede wszystkim ćwiczenia w ramach kinezyterapii. W zakresie rehabilitacji ruchowej wykonywane są różne formy ćwiczeń: ćwiczenia czynne, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia stabilizujące, ćwiczenia specjalne. Celem terapii jest: utrzymanie lub odzyskanie prawidłowego ruchu we wszystkich stawach, wzmocnienie mięśni całego ciała i wyrównanie balansu mięśniowego, stymulacja i kontrola priopriocepcji oraz równowagi ciała, a także wypracowanie prawidłowych wzorców motorycznych.

Rodzaje sprzętu wykorzystywanego w kinezyterapii

Badania naukowe jednoznacznie wskazują na korzystny wpływ ruchu na stan oraz funkcję wszystkich tkanek organizmu człowieka. Kinezyterapia jest więc niezbędnym elementem fizjoterapii, szczególnie ogólnorozwojowej. Rehabilitacja obejmuje wówczas szereg ćwiczeń, które mogą być wykonywane bez dodatkowego sprzętu, jednak wykorzystanie drobnych oraz specjalistycznych przyrządów do ćwiczeń urozmaica prowadzone działania terapeutyczne, a także zwiększa efekt terapeutyczny. Podstawowym wyposażeniem wykorzystywanym w każdej formie ćwiczeń ogólnorozwojowych są maty i materace dla ćwiczeń w pozycjach niskich oraz stepy i trenery równowagi przy ćwiczeniach w pozycji stojącej.

Progres poprzez ćwiczenia oporowe

Dostępne są także rożnego rodzaju przyrządy, pozwalające na progres ćwiczeń, poprzez stopniowe wprowadzanie oporu. Należą do nich taśmy do ćwiczeń, ciężarki, obciążniki. W przypadku znacznie osłabionej siły mięśniowej konieczne jest z kolei wprowadzenie odciążenia. Wówczas niezastąpiony jest UGUL, który umożliwia prowadzenie ćwiczeń zarówno w warunkach odciążenia jak różnych form ćwiczeń oporowych. W rehabilitacji ruchowej popularne jest także zastosowanie dysków oraz różnej wielkości piłek do ćwiczeń. Rozszerzony program fizjoterapii ogólnorozwojowej obejmuje także ćwiczenia aktywizujące całe ciało. W tym celu wykorzystywane są wówczas, popularne także wśród sportowców, ergometry rowerowe (rowerki treningowe) lub bieżnie. Wykorzystanie dodatkowego sprzętu do rehabilitacji nie tylko sprawia, że rehabilitacja staje się ciekawsza, ale także zwiększa jej intensywność, a tym samym przyspiesza leczenie i powrót do pełnej sprawności.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?