Tutaj jesteś

Przemowa ślubna – o czym pamiętać przygotowując się do niej?

23 sierpnia 2022 Lifestyle Przemowa ślubna


Przemowy ślubne są bardzo popularne w Ameryce i Wielkiej Brytanii, ale w Polsce również się je wygłasza. Mają długą historię, wystarczy obejrzeć stare filmy, aby zobaczyć, że nie brakowało podczas zaślubin osoby decydującej się na orację. Stało się to wręcz tradycją. Przemówienie ma postać uroczystej wypowiedzi, często trwa zaledwie kilka minut, ale niektórzy mają sporo do powiedzenia i kończą dopiero po kilkunastu minutach. Oczywiście przemowa ślubna nie jest niezbędnym wymogiem i może zostać pominięta. Jeśli jednak ktoś decyduje się na jej wygłoszenie, to warto poznać kilka istotnych zasad savoir-vivre.

Co warto wiedzieć o przemowach ślubnych?

Przemowy ślubne są skierowane do państwa młodych, najczęściej wygłaszają je rodzice. Oczywiście trzeba liczyć się z tym że każdy może zechcieć coś powiedzieć. Przemówienie ma formę uroczystej wypowiedzi, ale nie brakuje w niej również dowcipów, anegdot. Składa się na nią wiele elementów, nierzadko zawiera osobiste wspomnienia, rozmaite cytaty, mogą pojawić się nawet rady. Para młoda również wygłasza orację w celu podziękowania gościom za przybycie, rodzicom, wybranym osobom. Jest to świetny sposób na złożenie życzeń. Najczęściej mowa weselna pojawia się podczas wznoszenia pierwszego toastu, co ma miejsce po obiedzie. Oczywiście nie ma żadnego odgórnie narzuconego momentu. Każdy jest dobry do tego, aby wygłosić swoją orację. Zaleca się jednak ustalić to wcześniej z osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną wesela. Przygotuje mikrofon, a w tle pojawi się nastrojowa muzyka. Świadkowie również często wygłaszają przemowę. W pierwszej kolejności głos zabiera ojciec panny młodej, potem pan młody, a następnie świadkowie i pozostałe osoby. Z przemówienia są najczęściej wzruszające, zmniejszają dystans między rodzinami, wprowadzają przyjemny nastrój i sprawiają, wszyscy goście czują się docenieni.

Co zawrzeć w przemowie ślubnej?

Do przemówienia ślubnego trzeba się odpowiednio przygotować. Najpierw należy go oczywiście napisać. Warto usiąść w spokoju i pomyśleć nad tym, co chciałoby się powiedzieć. Można zawrzeć w przemowie krótką historię dotyczącą poznania pary młodej, wymienić cechy charakteru panny młodej i pana młodego. Można także powiedzieć coś wartościowego ogólnie o związkach i małżeństwach, przekazać jakieś cenne rady. W przemowach mile widziane są osobiste opowieści. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby nie poruszać tematów, które mogłyby wprowadzić Parę Młodą w zakłopotanie czy zawstydzenie. Świetnie sprawdzi się zabawna historia z życia panny młodej lub pana młodego, ale nie może mieć to na celu naśmiewania się z nich. Złym pomysłem będzie mówienie o czymś żenującym, kompromitującym. Przemowa ma poprawić humor, nieco wzruszyć. Warto zacząć cytatem, zabawnym powiedzeniem lub historią dotyczącą pary młodej, która wywoła uśmiech na twarzy gości. Przemówienie może zawierać życzenia dla nowożeńców – jako podsumowanie sprawdzi się kilka słów o znaczeniu małżeństwa i jego wartości. Przemowa pomimo swojego uroczystego charakteru może mieć też elementy humorystyczne, ale nie należy przesadzać z żartami. Istotne jest także podziękowanie osobom, które na to zasługują.

O czym pamiętać przy przemówieniu weselnym?

Przemowa weselna powinna być zwięzła, najlepiej aby nie trwała dłużej niż kilka minut, bo goście mogą poczuć się znudzeni. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby nauczyć się swojej przemowy, trzeba poświęcić na to trochę czasu. Oczywiście nie trzeba mówić wszystkiego słowo w słowo, ale należy znać zarys całości, dzięki czemu nie będzie potem problemu z odnalezieniem zapomnianego fragmentu. Istotne jest, aby podczas wygłaszania mowy nie patrzeć w kartkę, ponad głowami gości lub w jeden punkt. Warto spoglądać na różne osoby. Najczęściej przemówienie weselne składa się z powitania, wyróżnienia osoby, do której kierowane są słowa. Następnie przechodzi się do przedstawienia i części zasadniczej. Kolejnym etapem są życzenia dla nowożeńców i na koniec toast. Warto kierować się szczerością i spontanicznością, być pozytywną osobą. W przypadku rodziców pary młodej najczęściej opowiada się jakąś ciekawą historię z życia swoich dzieci, wyraża dumę i miłość. Pan młody dziękuje za przybycie i organizację uroczystości, po czym zwraca się do swojej żony i kieruje do niej miłe słowa, zapewnia o trwałości w związku. Może też opowiedzieć krótką anegdotę dotyczącą tego, jak poznał wybrankę swojego serca, czym go urzekła. Pamiętać należy również o wzniesieniu toastu za ukochaną. Oczywiście podczas opowiadania historii należy starannie wyselekcjonować najważniejsze informacje, nie należy zawierać w niej intymnych szczegółów.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?