Po śmierci bliskiej osoby jej rodzina ma zaledwie kilka dni na zorganizowanie pogrzebu. Oczywiście każdy chciałby w spokoju oddać się żałobie, której towarzyszą silne emocje. Trzeba jednak najpierw zająć się formalnościami i godnym pożegnaniem zmarłego. Normalne jest to, że można poczuć się przytłoczonym nadmiarem zadań do wykonania w krótkim czasie. Na szczęście są zakłady pogrzebowe, które udzielają wsparcia, fachowego doradztwa. Można liczyć na to, że organizacja pochówku przebiegnie sprawnie.
Tutaj załatwisz formalności związane z pogrzebem
Zorganizowanie pogrzebu zajmuje zwykle kilka dni. Pojawia się wobec tego pytanie, co trzeba załatwić. W pierwszej kolejności należy uzyskać dokument w postaci karty zgonu, wystawia go lekarz. Wszystko przebiega sprawnie, jeśli do śmierci doszło w szpitalu lub domu. Sprawa się nieco komplikuje, gdy zgon jest wynikiem przestępstwa. Policja lub sąd wzywa lekarza w celu wypełnienia karty zgonu. Zwłoki trafiają do zakładu medycyny sądowej. Zostaje wdrożona procedura wyjaśniająca. Na wydanie zwłok trzeba mieć zezwolenie, co wymaga skontaktowania się z prokuraturą. Należy także odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego, aby otrzymać akt zgonu. Jest on niezbędny do złożenia wniosku o przeprowadzenie pogrzebu.
Co jest do załatwienia?
Rodzina ma trzy dni na zgłoszenie śmierci bliskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wygląda to nieco inaczej w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej. Wymaga się dokonania zgłoszenia w ciągu doby. Dopiero po dopełnieniu formalności można liczyć na wystawienie aktu zgonu niezbędnego do przyznania zasiłku pogrzebowego i ubezpieczenia. Następnie należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zajmie się organizacją pochówku zgodnie z wytycznymi klienta. Potrzebny jest do tego oczywiście akt zgonu, ale nie tylko. Wymaga się także szeregu innych dokumentów w postaci dowodu osobistego zmarłej osoby, karty zgonu. Niezbędne jest nawet dostarczenie odcinka renty lub emerytury, zaświadczenia o zatrudnieniu. Wymaga się także kserokopii dowodu osobistego osoby odpowiedzialnej za zorganizowanie pochówku.
O czym trzeba pamiętać podczas organizowania pochówku?
Na organizację pogrzebu składa się wiele elementów. Trzeba ustalić z zakładem pogrzebowym datę pochówku lub kremacji. Wybiera się również cmentarz, trumnę lub urnę, oprawę muzyczną, dekoracje kwiatowe. Trzeba również ustalić kwestie związane z przewiezieniem ciała do chłodni. Niezbędne staje się zorganizowanie konduktu pogrzebowego. Firmy z branży funeralnej udzielają również pomocy przy załatwianiu zasiłku pogrzebowego. Już podczas wstępnej konsultacji zakład pogrzebowy powinien przedstawić wstępny kosztorys, aby wiedzieć, ile mniej więcej wyniesie skorzystanie z jego usług. Na rynku działa wiele firm zajmujących się organizowaniem pochówku, dlatego warto porównać ze sobą oferty w celu znalezienia dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania. Ma to szczególne znaczenie, gdy chce się skorzystać z usług niestandardowych, obniżyć koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy wynosi tylko lub aż 4000 zł.