Na temat zdrowego odżywiania mówi się tak wiele, że większość osób już jest w stanie powiedzieć, co jest zdrowe, a co nie – choć oczywiście nie zawsze stosuje się do tej wiedzy w praktyce. Warto jednak pamiętać, że czasami kwestie te zmieniają się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, styl życia czy aktualna sytuacja zdrowotna.
Zapotrzebowanie na kalorie
Trzeba na przykład wiedzieć o tym, że zapotrzebowanie na kalorie jest ściśle uzależnione zwłaszcza od stylu życia. Niestety, wiele osób o tym zapomina, co dotyczy zwłaszcza tych, którzy chcą schudnąć. Nierzadko drastycznie ograniczają one liczbę dostarczanych do organizmu kalorii, co powoduje, że ich organizm zwyczajnie nie ma siły. Warto zaś pamiętać, że kalorie to paliwo nie tylko do działania, na przykład do pracy, ale też do tego, by w organizmie mogły zachodzić wszelkie procesy.
Osoby mniej aktywne potrzebują mniejszej ilości kalorii. Dotyczy to też seniorów, dlatego ich menu powinno być lekkie, także dlatego, by ich nie tak już dobrze pracujący organizm mógł poradzić sobie ze strawieniem pokarmów. Jeśli zaś chodzi o dzieci, znajdują się one w fazie rozwoju i wzrostu, potrzebują jednak nie tyle wiele kalorii, co wartościowych składników. Ich dieta musi być więc doskonale zbilansowana, bogata w wiele ważnych substancji – witamin i minerałów.
Zdrowe odżywianie w ciąży
Choć mawia się, że ciąża nie jest chorobą, nie ulega wątpliwości, że kobiety w tym stanie muszą specjalnie się odżywiać. Przede wszystkim muszą pamiętać o tym, że wszystko, co trafia do ich organizmu, trafia też do organizmu płodu. Należy więc nie tylko unikać szkodliwych składników, na przykład produktów mocno chemicznych, ale też sięgać po wartościowe. Dieta ciężarnej musi być dobrze zbilansowana, by zarówno ona, jak i dziecko otrzymywały niezbędne składniki. W przypadku płodu są one kluczowe dla jego rozwoju, dlatego najlepiej będzie poradzić się lekarza. Jego zapotrzebowanie jest na tyle duże, że zwykle sama dieta nie wystarczy, stosuje się jeszcze suplementy diety, bogate między innymi w niezwykle ważny kwas foliowy.
Ciężarne muszą też pamiętać o tym, że nie tylko dziecko się liczy. Warto wiedzieć na przykład, że płód „zabiera” większość wapnia z organizmu matki, by budować szkielet i kości. Kobieta musi więc dostarczać go sobie wiele, by nie zabrakło go dla niej – inaczej mogą na tym ucierpieć na przykład jej zęby.
Wiele pań też stara się nie przytyć znacznie w ciąży. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że trzeba odżywiać się tak, by mieć siłę, również w czasie porodu.