Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas marzy o tym, by odnosić zawodowe sukcesy i wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Niemniej ten cel nie należy do łatwo osiągalnych. By go zrealizować, trzeba być naprawdę mądrym, przedsiębiorczym i zorganizowanym pracownikiem.
Co przeszkadza nam osiągnąć perfekcyjną organizację pracy?
Po pierwsze w należytym skupieniu na pracy przeszkadzają nam tak zwane rozpraszacze. W dzisiejszych czasach są to smartfony, tablety oraz media społecznościowe typu Facebook czy Instagram. Po drugie utrudniają nam koncentracje na służbowych obowiązkach myśli kompletnie niezwiązane ze sferą zawodową. Zazwyczaj są to problemy rodzinne lub finansowe.
Szybką i rzetelną pracę utrudniamy sobie czasem my sami. Nie jest łatwo pracować w totalnym bałaganie. Gdy ma się na biurku totalny bałagan, to nie dziwi fakt, że niczego nie można znaleźć. W sprawnym zarządzaniu czasem przeszkadza też nadmiar obowiązków, które wzięło się na swoje barki. Gdy spraw jest za dużo, to nic dziwnego, że czas ucieka nam przez palce. W końcu nie jest z gumy i nie da się go nieustannie rozciągać. Doba ma tylko 24 godziny i nie można z tym faktem kompletnie nic zrobić.
Czemu pomimo naszych usilnych starań służbowe obowiązki nas przerastają?
Po pierwsze, bo są one po prostu tak różnorodne i skomplikowane, że trzeba by nie spać i nie jeść, aby im wszystkim podołać. Po drugie obowiązki służbowe nas przytłaczają głównie dlatego, iż większość z nas nie umie prosić o pomoc i chce być samowystarczalna. A tak się nie da na dłuższą metę. Każdy przecież może mieć gorszy dzień. Po trzecie, gdy rzeczy do zrobienia jest naprawdę dużo.
Należy je porozdzielać między wszystkich pracowników. Tak, by każdy miał swój przydział prac, za który byłby odpowiedzialny. Po czwarte, by sprawy służbowe nas nie przytłoczyły, należy je etapami realizować. Tylko poprzez działanie krok po kroku można wygrać z presją czasu oraz początkowym przerażeniem, iż powierzone nam zadanie zwyczajnie nas przerasta.
Jak być zorganizowanym?
Po pierwsze nie należy niczego odkładać na ostatni moment. To tylko wzmaga napięcie nerwowe i powoduje, iż nasze lęki przejmują nad nami kontrolę. Po drugie należy wszystko zapisywać. To usprawni tempo pracy i poskutkuje tym, że prościej będzie trzymać się obranego wcześniej scenariusza.
Po trzecie, by praca lepiej szła, warto ją tak rozplanować, żeby mniej więcej wiedzieć, ile czasu zajmie realizacja każdego z jej etapów. Dzięki temu można przewidzieć, kiedy praca zostanie ukończona i ile czasu zostanie nam na wdrożenie ewentualnych poprawek.