Tutaj jesteś

Kto powinien skorzystać z komory hiperbarycznej?

14 grudnia 2021 Zdrowie komora hiperbaryczna


Komora hiperbaryczna – wiele osób słyszało o czymś takim, ale nie każdy wie, co to takiego jest. Jest to urządzenie, które wykorzystuje się w tlenoterapii. Tlenoterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem. Najczęściej w komorze hiperbarycznej leczy się osoby zatrute tlenkiem węgla i z oparzeniami. Kto może korzystać z komory hiperbarycznej? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Po co stosuje się zabiegi w komorze hiperbarycznej?

W komorze hiperbarycznej pacjent zostaje poddany leczeniu tlenem pod zwiększonym ciśnieniem. Terapia tlenowa na ma celu przyspieszenie procesów gojenia różnego rodzaju ran i wielu innych schorzeń. Jest to także miejsce, do którego wysyłane są osoby w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Są to sytuacje, w których osoba zatruła się czadem, nagle ogłuchła lub dostała ostrego niedokrwienia tkanek miękkich.

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa różnie w zależności od zaleceń lekarza. Jest to czas od 45 do 90 minut. Komora jest szczelnie zamknięta. Zaraz po wejściu ciśnienie jest stopniowo podwyższane i potem utrzymywane na stałym poziomie. Pod koniec zabiegu obniża się je do poziomu ciśnienia atmosferycznego.

Jak przebiega zabieg w komorze hiperbarycznej?

W początkowej fazie komora wypełnia się sprężonym powietrzem. Ciśnienie zazwyczaj jest 2,5 razy większe od atmosferycznego. W tym czasie w komorze panuje hałas i pacjent czuje ciepło. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń personelu, który po kolei wyjaśnia, jak należy się zachować w danym momencie. A na początku należy wyrównać ciśnienie w uszach. Podczas pobytu w komorze pacjent oddycha w 100% tlenem. Zazwyczaj trwa to około 60 minut z jedną lub dwoma przerwami kilkuminutowymi. Pod koniec zabiegu ciśnienie jest zmniejszane. W tym czasie w komorze panuje hałas oraz uczucie chłodu. Jeden zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów. Aby komora hiperbaryczna pomogła, musi być używana regularnie w określonym okresie czasu według zaleceń lekarza.

Jak przygotować się do zabiegu w komorze hiperbarycznej?

Na zabieg pacjent musi przynieść bieliznę lub dres. Może to być również piżama i skarpetki. Najważniejsze jest to, aby była to odzież wykonana w 100% z bawełny. Biżuteria musi zostać zdjęta i zostawiona poza komorą. W trakcie zabiegu można poczytać książkę lub gazetę. Ciśnienie jest zwiększane bardzo powoli, dlatego nie jest to odczuwalne i jedynie nieprzyjemne uczucie w uszach może się pojawić.

Cały czas operator komory utrzymuje z pacjentem kontakt wzrokowy i dźwiękowy. Z komory nie mogą korzystać kobiety w ciąży, osoby chorujące na padaczkę, rozedmę płuc, astmę, zaćmę i obrzęk płuc. Zabronione jest wejście do komory dla osób posiadających rozrusznik serca, mających zapalenie zatok, gorączkę i zakażenie górnych dróg oddechowych.

Komora hiperbaryczna – wskazania do korzystania

Zabieg w komorze hiperbarycznej w Warszawie lub innym polskim mieście jest nieinwazyjny i może być przeprowadzony u dzieci i dorosłych. Osoby, które zatruły się tlenkiem czadu, poddawane są tlenoterapii. Także pacjenci, którzy doznali oparzeń termicznych lub nagle ogłuchły, poddawani są zabiegom w komorze hiperbarycznej.

Kto jeszcze powinien skorzystać z zabiegów? Wskazane jest korzystanie dla osób z martwiczym zakażeniem i ostrym niedokrwieniem tkanek miękkich, z przewlekłymi chorobami skóry i chorymi na choroby zapalne i choroby związane z niedotlenieniem tkanek. Tlenoterapia przyspiesza także powrót do zdrowia osób po przebytych zabiegach chirurgicznych.

Redakcja podkwadratem.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Choroby oczu XXI wieku

Choroby oczu XXI wieku

29 października 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?