Prawie każdy Polak w swoim życiu przynajmniej raz przebywał na leczeniu w szpitalu, czego przyczyną była zazwyczaj poważna choroba. Hospitalizacja wiąże się z ponoszeniem kosztów, które obciążają chorego oraz jego najbliższych. W takich sytuacjach bardzo przydatne jest ubezpieczenie szpitalne, które pozwoli pokryć wszelkie zobowiązania. Czym dokładnie jest ubezpieczenie szpitalne i dlaczego warto je mieć?
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkową formą ubezpieczenia w Polsce. Zgodnie z prawem, ubezpieczeniu zdrowotnemu z ZUS podlegają wszystkie osoby, które mają opłacaną składkę zdrowotną, a więc m.in. pracownicy, emeryci, bezrobotni, uczniowie i przedsiębiorcy. Co gwarantuje nam publiczne ubezpieczenie zdrowotne? Mając regularnie opłacaną składkę do ZUS, możemy liczyć na bezpłatny dostęp do wszelkich placówek medycznych podlegających pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki niniejszemu ubezpieczeniu mamy zatem zagwarantowaną wizytę lekarską, pobyt w szpitalu czy rehabilitację, co wydaje się bardzo dobrą perspektywą. Niestety w ostatnich latach obserwuje się coraz większe niedociągnięcia w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia, o czym świadczą przede wszystkim:
- długi czas oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty,
- niski standard niektórych szpitali i przychodni,
- duże kolejki na terenie lecznic i przychodni,
- braki w sprzęcie medycznym,
- braki w kadrze lekarzy i pielęgniarek.
Wady krajowego systemu służby zdrowia powodują, że społeczeństwo darzy publiczną opiekę zdrowotną coraz mniejszym zaufaniem, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania prywatną formą ubezpieczenia. Przykładami prywatnych ubezpieczeń medycznych są np. ubezpieczenie na wypadek choroby czy ubezpieczenie szpitalne.
Prywatne ubezpieczenie – dlaczego warto je mieć?
W obecnych czasach, kiedy działania Narodowego Funduszu Zdrowia pozostawiają wiele do życzenia, warto zastanowić się nad zakupem prywatnego ubezpieczenia chroniącego nasze zdrowie. Współczesny rynek ubezpieczeniowy obfituje w różnorodne oferty, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Posiadanie prywatnej polisy to przede wszystkim dostęp do niepublicznej służby zdrowia po znacznie niższej cenie niż w przypadku indywidualnego zakupu usługi medycznej. Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest uzależniony od rodzaju nabytej polisy, a więc mamy pełny wpływ na to, co będzie przedmiotem zabezpieczenia. Jednym z najbardziej przydatnych prywatnych ubezpieczeń medycznych jest ubezpieczenie szpitalne, które jest doskonałym wsparciem na wypadek hospitalizacji.
Co obejmują koszty pobytu w szpitalu?
Pobyt w szpitalu wiąże się z koniecznością ponoszenia rozmaitych kosztów, w których pokryciu może pomóc nam ubezpieczenie szpitalne. Przebywając w placówce publicznej, pomimo że posiadamy opłaconą składkę do ZUS, musimy liczyć się z szeregiem kosztów, takich jak np.:
- koszty transportu z domu do szpitala oraz ze szpitala do domu,
- koszty wyżywienia, wynikający z niskiej jakości posiłków zapewnianych w większości publicznych placówek medycznych,
- koszty środków czystości i kosmetyków,
- koszty zaniechania wykonywania pracy,
- koszty opieki osób trzecich.
Ubezpieczenie szpitalne – co obejmuje i jakie korzyści niesie?
Ubezpieczenie szpitalne jest ubezpieczeniem gwarantującym wsparcie ubezpieczonemu w sytuacji jego pobytu w szpitalu bądź operacji. Świadczenie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową pozwoli nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, ale również na zapewnienie godnego bytu ubezpieczonemu i jego najbliższym. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy dochód ubezpieczonego stanowi podstawowe źródło utrzymania gospodarstwa domowego.
Ponadto szereg ubezpieczycieli umożliwia swoim klientom rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby w bardzo korzystnej cenie. Chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, warto odpowiednio wcześnie zakupić polisę szpitalną, która jest w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.