Osoby odchudzające się czy uprawiające sport często zauważają spowolnienie metabolizmu, przez co waga zatrzymuje się w miejscu lub brakuje efektów treningów w postaci budowania masy mięśniowej. Jak przyśpieszyć metabolizm?
Pożądana równowaga
Organizm może działać dobrze tylko w przypadku, gdy jest: wypoczęty, dobrze odżywiony oraz dobrze nawodniony. Dotyczy to także procesów metabolitycznych, więc osoby odchudzającej się czy trenujące muszą zadbać o odpowiednią ilość snu, dobrą dietę oraz o to, by dużo pić. Oczywiście zadbanie o dietę wydaje się zwłaszcza w przypadku osób pragnących schudnąć trudne – wszak chodzi o to, by zmniejszyć ilość dostarczanych kalorii. To prawda, niemniej dieta musi być dobrze zbilansowana, z zachowaniem równowagi białka, węglowodanów, a nawet tłuszczów. Niedobory tych składników mogą powodować zatrzymanie się metabolizmu, wobec czego nie będzie się chudnąć, nawet mimo podejmowanych wysiłków. Zauważyć mogą to u siebie zwłaszcza osoby, które dłuższy czas stosują dietę redukcyjną.
Po co sięgać?
Na przyspieszenie metabolizmu można też wpływać, sięgając po odpowiednie produkty. Mogą to być oczywiście suplementy diety, ale znacznie lepiej będzie spróbować naturalnych metod, przynajmniej na początku. Co ciekawe, na przyspieszenie metabolizmu wpływają między innymi pikantne przyprawy. Warto więc doprawiać swoje dania papryką czy pieprzem kajeńskim, ale też imbirem i cynamonem. Nie bez powodu takie składniki, zwłaszcza pieprz kajeński i imbir, są składnikami suplementów diety na odchudzanie (jak również kosmetyków wyszczuplających), zaleca się też, by dodawać je do koktajli odchudzających i oczyszczających.
Ważna kwestia nawodnienia
Jak było wspomniane, kluczowe dla zachowania właściwego tempa metabolizmu jest nawodnienie organizmu. Jest to zresztą ważne dla wszystkich zachodzących w nim procesów, gdyż jeśli wody brakuje, organizm funkcjonuje gorzej w każdym aspekcie. Co jednak ciekawe, nie musi to być tylko zwykła woda. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze efekty jeśli chodzi o pobudzanie metabolizmu daje woda zimna, gdyż organizm musi wytworzyć energię, by ją ogrzać gdy do niego dotrze. Warto też sięgać po zieloną herbatę, a nawet – po kawę. Poza tym jednak najważniejsze jest, by naprawdę dużo pić, najlepiej minimum zalecane 2 litry dziennie, ale tak naprawdę im więcej się pije, tym lepiej. Nie mogą to być jednak oczywiście niezdrowe napoje – słodkie, gazowane, kolorowe czy energetyczne. Tych ostatnich należy unikać nawet w przypadku intensywnych treningów.